FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF7N10L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF7N10L
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3139
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 5.5A (Tc) 23W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr onsemi
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 2.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 290 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 23W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Base Product Number FQPF7
N-Channel 100 V 5.5A (Tc) 23W (Tc) Through Hole TO-220F-3