FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF7N20L
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF7N20L
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2713
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 5A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 750mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 500 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 37W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case TO-220-3 Full Pack
N-Channel 200 V 5A (Tc) 37W (Tc) Through Hole TO-220F-3