FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQPF8P10
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQPF8P10
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4224
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 5.3A (Tc) 28W (Tc) Through Hole TO-220F-3
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 530mOhm @ 2.65A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 470 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 28W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220F-3
Package / Case TO-220-3 Full Pack
P-Channel 100 V 5.3A (Tc) 28W (Tc) Through Hole TO-220F-3