Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQT4N25TF
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQT4N25TF
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 26
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 250 V 830mA (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
Parameters
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 830mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.75Ohm @ 415mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 5.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 200 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Base Product Number FQT4N25
N-Channel 250 V 830mA (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount SOT-223-4