FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQU2N50BTU-WS
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQU2N50BTU-WS
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2830
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 1.6A (Tc) 2.5W (Ta), 30W (Tc) Through Hole I-PAK
Parameters
Mfr onsemi
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.6A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.3Ohm @ 800mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number FQU2N50
N-Channel 500 V 1.6A (Tc) 2.5W (Ta), 30W (Tc) Through Hole I-PAK