FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
FQU4P25TU
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: FQU4P25TU
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2258
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 250 V 3.1A (Tc) 2.5W (Ta), 45W (Tc) Through Hole I-PAK
Parameters
Mfr Fairchild Semiconductor
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1Ohm @ 1.55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 420 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 45W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
P-Channel 250 V 3.1A (Tc) 2.5W (Ta), 45W (Tc) Through Hole I-PAK