Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
G2K2P10SE
  • Manufacturer: Goford Semiconductor
  • Product NO: G2K2P10SE
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 3.5A (Tc) 3.1W (Tc) Surface Mount 8-SOP
Parameters
Mfr Goford Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1653 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
P-Channel 100 V 3.5A (Tc) 3.1W (Tc) Surface Mount 8-SOP