Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
G30N03D3
  • Manufacturer: Goford Semiconductor
  • Product NO: G30N03D3
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 40
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 30A 24W Surface Mount 8-DFN (3.15x3.05)
Parameters
Mfr Goford Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 825 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 24W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (3.15x3.05)
Package / Case 8-PowerVDFN
N-Channel 30 V 30A 24W Surface Mount 8-DFN (3.15x3.05)