Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
G7K2N20HE
  • Manufacturer: Goford Semiconductor
  • Product NO: G7K2N20HE
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 200 V 2A (Tc) 1.8W (Tc) Surface Mount SOT-223
Parameters
Mfr Goford Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 700mOhm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 568 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
N-Channel 200 V 2A (Tc) 1.8W (Tc) Surface Mount SOT-223