Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GA16JT17-247
  • Manufacturer: GeneSiC Semiconductor
  • Product NO: GA16JT17-247
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6880
  • Bulk purchase price:
  • Description: 1700 V 16A (Tc) (90°C) 282W (Tc) Through Hole TO-247AB
Parameters
Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc) (90°C)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 16A
Vgs(th) (Max) @ Id -
Vgs (Max) -
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 282W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247AB
Package / Case TO-247-3
Mfr GeneSiC Semiconductor
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type -
1700 V 16A (Tc) (90°C) 282W (Tc) Through Hole TO-247AB