Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GA50JT12-247
  • Manufacturer: GeneSiC Semiconductor
  • Product NO: GA50JT12-247
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4860
  • Bulk purchase price:
  • Description: 1200 V 100A (Tc) 583W (Tc) Through Hole TO-247AB
Parameters
Product Status Obsolete
FET Type -
Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) -
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 50A
Vgs(th) (Max) @ Id -
Vgs (Max) -
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7209 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 583W (Tc)
Operating Temperature 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247AB
Package / Case TO-247-3
Mfr GeneSiC Semiconductor
Series -
Package Tube
1200 V 100A (Tc) 583W (Tc) Through Hole TO-247AB