Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GAN063-650WSAQ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: GAN063-650WSAQ
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 473
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 34.5A (Ta) 143W (Ta) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology GaNFET (Cascode Gallium Nitride FET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 143W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number GAN063
N-Channel 650 V 34.5A (Ta) 143W (Ta) Through Hole TO-247-3