Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GAN190-650FBEZ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: GAN190-650FBEZ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 11.5A (Ta) 125W (Ta) Surface Mount, Wettable Flank DFN5060-5
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 3.9A, 6V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 12.2mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.8 nC @ 6 V
Vgs (Max) +7V, -1.4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 96 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 125W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount, Wettable Flank
Supplier Device Package DFN5060-5
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number GAN190
N-Channel 650 V 11.5A (Ta) 125W (Ta) Surface Mount, Wettable Flank DFN5060-5