FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GAN3R2-100CBEAZ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: GAN3R2-100CBEAZ
  • Package: 8-XFBGA, WLCSP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 60A 394W Surface Mount 8-WLCSP (3.5x2.13)
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.2mOhm @ 25A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 9mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 5 V
Vgs (Max) +6V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 394W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-WLCSP (3.5x2.13)
Package / Case 8-XFBGA, WLCSP
Base Product Number GAN3R2
N-Channel 100 V 60A 394W Surface Mount 8-WLCSP (3.5x2.13)