FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GAN7R0-150LBEZ
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: GAN7R0-150LBEZ
  • Package: 3-VLGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 28A 28W Surface Mount 3-FCLGA (3.2x2.2)
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology GaNFET (Gallium Nitride)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 10A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 5mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.6 nC @ 5 V
Vgs (Max) +6V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 865 pF @ 85 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 28W
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 3-FCLGA (3.2x2.2)
Package / Case 3-VLGA
Base Product Number GAN7R0
N-Channel 150 V 28A 28W Surface Mount 3-FCLGA (3.2x2.2)