Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GSFL1003
  • Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
  • Product NO: GSFL1003
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 2A (Ta) 1.78W (Ta) Surface Mount SOT-223
Parameters
Mfr Good-Ark Semiconductor
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 200mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.78W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
P-Channel 100 V 2A (Ta) 1.78W (Ta) Surface Mount SOT-223