FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GSFL1004
  • Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
  • Product NO: GSFL1004
  • Package: TO-261-4, TO-261AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 3A (Tc) 1.78W (Tc) Surface Mount SOT-223
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 185mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1190 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.78W (Tc)
Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
N-Channel 100 V 3A (Tc) 1.78W (Tc) Surface Mount SOT-223