FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GSFP10140
  • Manufacturer: Good-Ark Semiconductor
  • Product NO: GSFP10140
  • Package: 8-PowerTDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 140A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount 8-PPAK (5.1x5.71)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 140A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 192W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PPAK (5.1x5.71)
Package / Case 8-PowerTDFN
N-Channel 100 V 140A (Tc) 192W (Tc) Surface Mount 8-PPAK (5.1x5.71)