Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
GWM160-0055X1-SLSAM
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: GWM160-0055X1-SLSAM
  • Package: 17-SMD, Flat Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1448
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 55V 150A Surface Mount ISOPLUS-DIL™
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 105nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds -
Power - Max -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 17-SMD, Flat Leads
Supplier Device Package ISOPLUS-DIL™
Base Product Number GWM160
Mosfet Array 55V 150A Surface Mount ISOPLUS-DIL™