Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
HAF1002-90STL-E
  • Manufacturer: Renesas Electronics America Inc
  • Product NO: HAF1002-90STL-E
  • Package: SC-83
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6066
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 15A (Ta) 50W (Tc) Surface Mount LDPAK
Parameters
Mfr Renesas Electronics America Inc
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Vgs (Max) +3V, -16V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package LDPAK
Package / Case SC-83
Base Product Number HAF1002
P-Channel 60 V 15A (Ta) 50W (Tc) Surface Mount LDPAK