Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
HPC46003V20
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: HPC46003V20
  • Package: 68-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8126
  • Bulk purchase price:
  • Description: HPC HPC™ Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 68-PLCC (25.13x25.13)
Parameters
Mfr National Semiconductor
Series HPC™
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor HPC
Core Size 16-Bit
Speed 20MHz
Connectivity Microwire/Plus (SPI), UART/USART
Peripherals PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
EEPROM Size -
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 68-PLCC (25.13x25.13)
Base Product Number HPC46003
HPC HPC™ Microcontroller IC 16-Bit 20MHz ROMless 68-PLCC (25.13x25.13)