FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IAUA250N04S6N008AUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IAUA250N04S6N008AUMA1
  • Package: 5-PowerSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 51A (Ta) 172W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-5-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™ 6
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 51A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 7V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.8mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 90µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 109 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7088 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 172W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)