FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IAUS200N08S5N023ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IAUS200N08S5N023ATMA1
  • Package: 8-PowerSMD, Gull Wing
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 652
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 200A (Tc) 200W (Tc) Surface Mount PG-HSOG-8-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.3mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 130µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 110 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7670 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 200W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)