FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IAUS260N10S5N019TATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IAUS260N10S5N019TATMA1
  • Package: 16-PowerSOP Module
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 260A (Tj) 300W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™ 5
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 260A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 210µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11830 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)