FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IAUT300N10S5N014ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IAUT300N10S5N014ATMA1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 360A (Tj) 375W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-8-1
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 360A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 275µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 216 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 16011 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)