Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IMBG65R260M1HXTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IMBG65R260M1HXTMA1
  • Package: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 235
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 6A (Tc) 65W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-12
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 346mOhm @ 3.6A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 1.1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 18 V
Vgs (Max) +23V, -5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 201 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-7-12
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Base Product Number IMBG65R
Mfr Infineon Technologies
Series CoolSIC™ M1
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6A (Tc)