Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IMYH200R024M1HXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IMYH200R024M1HXKSA1
  • Package: TO-247-4
  • Stock: 226
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 2000 V 89A (Tc) 576W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-U04
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
Drain to Source Voltage (Vdss) 2000 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 89A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 40A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 24mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 137 nC @ 18 V
Vgs (Max) +20V, -7V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 576W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)