Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IMZ120R220M1HXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IMZ120R220M1HXKSA1
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 443
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 13A (Tc) 75W (Tc) Through Hole PG-TO247-4-1
Parameters
Base Product Number IMZ120
Mfr Infineon Technologies
Series CoolSiC™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 220mOhm @ 4A, 18V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.7V @ 1.6mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 18 V
Vgs (Max) +23V, -7V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 289 pF @ 800 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)