Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPA040N08NM5SXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPA040N08NM5SXKSA1
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 500
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 75A (Tc) 39W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 38A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 109µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 93 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6400 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 39W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)