FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPA50R399CPXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPA50R399CPXKSA1
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1226
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 9A (Tc) 83W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-31
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 399mOhm @ 4.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 330µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 890 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)