FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPA60R520E6XKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPA60R520E6XKSA1
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7676
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 8.1A (Tc) 29W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 520mOhm @ 2.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 230µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 512 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 29W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)