FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPA65R190CFDXKSA2
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPA65R190CFDXKSA2
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 461
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 17.5A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-FP
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD2
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 7.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 700µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1850 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 34W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)