FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPA70R360P7SXKSA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPA70R360P7SXKSA1
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 651
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 700 V 12.5A (Tc) 26.4W (Tc) Through Hole PG-TO220 Full Pack
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 16.4 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 517 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 26.4W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)