FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB022N04LGATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB022N04LGATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4900
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 90A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.2mOhm @ 90A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 95µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 13000 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 167W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PG-TO263-3
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IPB022N
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)