FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB024N08N5ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB024N08N5ATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 120A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 154µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 123 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8970 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)