FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB026N06NATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB026N06NATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 25A (Ta), 100A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 75µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 56 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4100 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 136W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)