FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB039N10N3GE8187ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB039N10N3GE8187ATMA1
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6231
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 160A (Tc) 214W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.9mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 160µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8410 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 214W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)