FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB180N03S4LH0ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB180N03S4LH0ATMA1
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8222
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 180A (Tc) 250W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 180A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.95mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 300 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 23000 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)