FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB330P10NMATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB330P10NMATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 762
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 6.9A (Ta), 62A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.9A (Ta), 62A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 53A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5.55mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 236 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11000 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 300W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)