FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB50R250CPATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB50R250CPATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5819
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 550 V 13A (Tc) 114W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 550 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 13A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 250mOhm @ 7.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 520µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1420 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 114W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)