Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB60R060C7ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB60R060C7ATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 999
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 35A (Tc) 162W (Tc) Surface Mount D2PAK (TO-263)
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 15.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 800µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2850 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 162W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number IPB60R060
N-Channel 600 V 35A (Tc) 162W (Tc) Surface Mount D2PAK (TO-263)