FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB60R385CPATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB60R385CPATMA1
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3507
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 9A (Tc) 83W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3-2
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CP
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 385mOhm @ 5.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 340µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 790 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)