Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPB65R095C7ATMA2
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPB65R095C7ATMA2
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 24A (Tc) 128W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ C7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 11.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 590µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2140 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 128W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)