FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPBE65R190CFD7AATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPBE65R190CFD7AATMA1
  • Package: TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 948
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 14A (Tc) 77W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-11
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 190mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 320µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1291 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 77W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)