FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPBE65R230CFD7AATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPBE65R230CFD7AATMA1
  • Package: TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 11A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TO263-7-3-10
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ CFD7A
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 5.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 260µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1044 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 63W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)