Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD180N10N3GBTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD180N10N3GBTMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4970
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 43A (Tc) 71W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 43A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 33A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 33µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1800 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 71W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)