Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD26N06S2L35ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD26N06S2L35ATMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4748
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 55 V 30A (Tc) 68W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 35mOhm @ 13A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 26µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 621 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 68W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)