FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD50R650CEBTMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD50R650CEBTMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9044
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 6.1A (Tc) 47W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CE
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 13V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 650mOhm @ 1.8A, 13V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 150µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 342 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 47W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)