Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD60R210CFD7ATMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD60R210CFD7ATMA1
  • Package: TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 12A (Tc) 64W (Tc) Surface Mount DPAK (TO-252)
Parameters
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 240µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1015 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 64W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DPAK (TO-252)
Package / Case TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Base Product Number IPD60R
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ CFD7
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 4.9A, 10V
N-Channel 600 V 12A (Tc) 64W (Tc) Surface Mount DPAK (TO-252)