FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
IPD60R360P7SE8228AUMA1
  • Manufacturer: Infineon Technologies
  • Product NO: IPD60R360P7SE8228AUMA1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 9A (Tc) 41W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Parameters
Mfr Infineon Technologies
Series CoolMOS™ P7
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 2.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 140µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 555 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 41W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)